Metoda

Jak skutecznie i przyjemnie nauczyć się grać na ukulele?

Ukulele jest powszechne, dostępne, lekkie i w zasadzie od pierwszej lekcji pozwala cieszyć się z gry – solowej lub zespołowej. Kluczem jest jednak właściwy proces nauczania.

Ukulele i szkoła kanadyjska

Tajemnica mojego warsztatu nauczania mieści się Kanadzie. Jest to jeden z wielu krajów, gdzie ukulele jest instrumentem, od którego dzieci zaczynają edukację muzyczną. Cały czas kształcę się pod okiem najlepszych mentorów. Obecnie jestem certyfikowanym nauczycielem gry na ukulele i posiadam drugi stopień certyfikacji przyznawany przez najbardziej cenioną na świecie szkołę gry na Ukulele stworzoną przez Jamesa Hilla.

Należę do międzynarodowej społeczności nauczycieli gry na ukulele, których możesz spotkać w każdym zakątku świata. Możesz zobaczyć ich wszystkich na tej mapie. W Europie jestem jednym z 24 ukulelistów, którzy rozwijają swoje kompetencje dotyczące edukacji muzycznej właśnie w Kanadzie.

A na filmie poniżej – James Hill (www.jameshillmusic.com) – mój mentor, wirtuoz ukulele, znakomity pedagog. Mam wielką satysfakcję i jestem dumny, że mogę tytułować się jego uczniem.

Odtwórz wideo

Moi mistrzowie gry na ukulele

Trzypokoleniowa tradycja nauczania ukulele w kanadyjskich szkołach (zapoczątkowana przez J. Chalmers’a Doane, a którą kontynuują Jamie Thomas, Peter Luongo, James Hill i wielu innych wspaniałych nauczycieli) jest bardzo uniwersalną i dopracowaną pod wieloma względami ścieżką metodyczną w nauce gry na ukulele.

Zakłada ona, że każdy uczeń posiada unikalną kombinację umiejętności, zainteresowań oraz talentu czy zdolności, oraz że muzyka jest dla wszystkich.

Nie na nauka gry na ukulele sama w sobie jest kluczem, lecz wzmocnienie kompetencji w zakresie edukacji muzycznej, zasad muzyki i kształcenia słuchu. W opinii jej autorów to właśnie ukulele jest szczególnie odpowiednie do wypełnienia tego zadania ze względu na swoją wszechstronność zastosowania oraz szeroką dostępność.

Inspirują mnie również takie postacie jak:

John King  (prezentacja na YouTube)

Tobias Elof (www.tobiaselof.com),

Brad Bordessa (www.liveukulele.com),

Kimo Hussey (www.youtube.com/KimoHusseyUkulele),

Jonah Davis (www.jonah-davis.com)

Materiały do nauki gry na ukulele

Na co dzień korzystam z materiałów dydaktycznych przygotowanych przez Uketropolis. Są to wydawnictwa, materiały cyfrowe i baza wiedzy, które pozwalają mi uczyć zarówno dzieci jak i dorosłych.

Piosenki na których opieram naukę, to skuteczny mix kawałków amerykańskiego folku, pieśni hawajskich, irlandzkich oraz światowych przebojów ukulelowych.

Skrzętnie wyselekcjonowane co bardziej wartościowe kąski, dynamicznie dostosowuję do poziomu zaawansowania uczniów.

Jestem w trakcie przygotowywania polskiej wersji podręcznika „Ukulele In THe Classroom” James’a Hill’a i J. Chalmers’a. Będzie on oparty o treść wersji angielskiej, częściowo uzupełniony przekładami piosenek, którymi zajmuje się pisarka książek dla dzieci Kasia Huzar-Czub.

Nauka gry na ukulele - mój warsztat pracy

Wiele osób pyta mnie: ile instrumentów ukelele posiadam. Już przestałem liczyć. Na co dzień gram na dwóch instrumentach tenorowych: KoAloha KTM-00 Koa Tenor, oraz KoAloha KTO-10 Acacia Tenor. Bardzo lubię także mój „sopranik” – KSO-10S.

Zestaw instrumentów, które posiadam pozwala moim uczniom dołączyć do zajęć bez konieczności kupowania instrumentu. Każdy może wybrać sobie dowolną wielkość lub kolor i przymierzyć się do danego rodzaju ukulele. Są ich cztery – sopranowe, koncertowe, tenorowe i barytonowe. Instrumenty dla uczniów, którymi dysponuję to szkolne modele firm Flycat, Baton Rouge oraz Ortega.

Oprócz klasycznych lekcji grania i śpiewania, warsztatu technicznego czy teorii muzyki oferuję uczestnikom zajęć możliwość korzystania z wyposażenia pracowni w skład którego wchodzi:

  • bas,
  • pianino,
  • gitara akustyczna, elektryczna,
  • gitarowy zestaw Loog TM ( https://loogguitars.com/ ) dla elektrycznych maluchów,
  • banjolele, banjo,
  • sprzęt do rejestracji i edycji dźwięku, który pozwala na działalność w niespotykanie szerokim spektrum edukacji muzycznej.

Na spotkaniach na pierwszym miejscu stawiam atmosferę pracy. Zależy mi aby uczestnicy czuli się komfortowo, przy okazji ucząc się: technik gry na ukulele, współbrzmienia, zasad muzyki, kształcenia słuchu, koordynacji ruchowej i śpiewu, rytmiki, budowania energetycznego i efektownego akompaniamentu, przebywania w grupie, empatii oraz wielu innych nie tylko muzycznych zagadnień i niuansów.

Zapraszam do wspólnego grania!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie